شماره دوزی چیست؟

هنر زیبای شماره دوزی نوعی گلدوزی و سوزن دوزی بر روی پارچه ای مخصوص و سوراخ دار است. اگر شما با دوخت کوبلن آشنا باشید و آن را بلد باشید دوخت شماره دوزی و روش های دوختن آن برای شما بسیار ساده تر خواهد بود. چرا که شماره دوزی دقیقا مثل کوبلن دوزی است.


شماره دوزی در واقع یک نوع گلدوزی است که در آن خانه های دوخت با ضربدر پر می شوند و باید درون مربع هایی کوچک بدوزیم. مدل دوخت آن مانند کوبلن دوزی است اما با این تفاوت که در کوبلن فقط یک دوخت کج داریم ولی در شماره دوزی هر دو قطر مربع با دو دوخت کج متضاد و روبروی هم، بصورت ضربدری پر می‌شوند.


اگر پارچه از نوعی باشد که به راحتی نتوان روی آن مربع های فرضی در نظر گرفت، بر روی آن از تور سوراخ دار و مخصوص شماره دوزی استفاده می شود.

مزیت شماره دوزی بر کوبلن دوزی در این است که شما می توانید از این هنر و این نوع دوخت بر روی هر نوع پارچه و لباسی که دوست داشته باشید استفاده کنید. تنها کافیست بر روی پارچه مورد نظرتان پارچه مخصوص شماره دوزی را بچسبانید و سپس شروع به دوختن کنید.

بعد از پایان دوخت شماره دوزی، این امکان برای شما وجود دارد که تار و پود پارچه شماره دوزی را بکشید تا طرح دوخته شده بر روی پارچه ای که قبلا در زیر تور شماره دوزی چسبانده بودید منتقل ‌شود.

 

پارچه و سوزن مناسب انتخاب کنید

در شماره دوزی و گلدوزی، پارچه و سوزنی که برای دوخت استفاده می کنید بسیار مهم هستند و تناسب آنها با یکدیگر نیز بسیار مهم است. سوزنی که شما برای این کار انتخاب و استفاده می کنید باید متناسب با پارچه تان باشد. چرا که به طور مثال، اگر برای پارچه هایی که دارای بافت متراکم هستند از سوزن بزرگ استفاده کنید اثر سوراخ سوزن روی پارچه شما باقی خواهد ماند و ظاهر کارتان را بد و نا زیبا جلوه خواهد داد.

در این مقاله سعی شده تا آموزش گام به گام شماره دوزی را از ابتدای یک پروژه آسان تا انتها به صورت تصویری و توضیحی برای شما نو آموز گرامی توضیح داده شود.

 

وسایل مورد نیاز برای آموزش گام به گام شماره دوزی:

• نخ شماره دوزی یا نخ دمسه

• طرح

• پارچه شماره دوزی سفید آیدا ۱۴ کانت

• سوزن

• قیچی

• کارگاه گلدوزی

• الگوی کار


برای دانلود رایگان الگو های شماره دوزی روی لینک های زیر کلیک کنید

۴۰ طرح زیبای شماره دوزی

 

۳۴ الگوی رایگان شماره دوزی


 

 

 

 

نکته: پارچه هایی که بافت چهارخانه و توری دارند برای دوخت شماره دوزی مناسب هستند. ولی اگر از پارچه ای استفاده می کنید که این بافت را ندارد باید از توری شماره دوزی استفاده کنید.

 

آموزش شماره دوزی

برای راحت شدن کارتون بهتره یه نسخه پرینت از الگوتون تهیه کنید، اول باید مرکز پترن و پیدا کنید برای این کار نسخه پرینت گرفته شده رو از وسط یک تای عمودی و افقی میزنیم و محل طلاقی اونها میشه مرکز، پارچه رو هم با همین روش مرکزش رو پیدا میکنیم و برای دوخت علامت میزنیم و شروع به دوخت ضربدری مطابق الگو میکنیم.

سوزن را از زیر کار در نقطه ۱ بیرون میاریم.

روی پارچه باید شکل مربع باشه که ما میخوایم قطر مربع را بدوزیم بنابراین به صورت ضربدری سوزن را از نقطه ۲ به زیر کار برده و از نقطه ۳ خارج می کنیم.

در روش دونه دونه ، دوباره سوزن را به سمت بالا و مقابل نقطه ۱ که نقطه ۴ هست می بریم. در اینجا ما یک ضربدر خواهیم داشت.

یک روش دوخت به همین صورت هست که دونه دونه ضربدر ها را بدوزیم و پیش بریم !

 

انواع مختلف دوخت در شماره دوزی:

 

نقشه خوانی

بر روی هر نقشه رنگ ها را با حروف انگلیسی یا علامت های دیگر جداسازی کرده اند. در پایین هر نقشه جدولی هست که علامت هر رنگ روی نقشه را کنار شماره نخ که باید استفاده شود قرار داده است.

 

روش دوخت

روش دوخت مانند کوبلن دوزی می باشد. با این تفاوت که دوخت یک دور برگشت دارد و حالت ضرب پیدا می کند. و تفاوت دیگر نقشه خوانی در این کار است از یک سمت کار شروع می کنیم.

 

در این کار شمارش و دقت در دوخت بسیار مهم است چون با یک دانه جابجایی تمام نقشه جابه جا می شود.

 

کار کردن از روی نقشه

قبل از شروع دوخت دستورات راهنمای هر طرح را به‌دقت مطالعه نمائید. آنها به شما خواهند گفت چگونه محل گلدوزی را روی پارچه علامت بگذارید و از چه نقطه‌ای روی نقشه باید دوخت را شروع کنید.

شما باید نقطه شروع را روی نقشه با مداد یا ماژیک پاک شونده الگو علامت بگذارید تا بتوانید بعداً آن را پاک کنید. از نقطه صحیح دوخت را شروع کنید و به‌ طرف خارج ادامه دهید. به‌ خاطر بسپارید که هر مربع رنگی روی نقشه معرف یک دوخت ضربدری است که روی پارچه گلدوزی شده است. دستور راهنما همچنین تعداد خانه‌‌های بافت پارچه را که شما باید با هر دوخت آن را پر کنید در اختیار شما قرار می‌دهد تا طرح شما در اندازه صحیح دوخته شود.

ابتدا طرح مورد نظر را انتخاب کرده و تعداد خانه های آن را شمارش می کنیم. هر مربع بزرگ تشکیل شده از ۱۰مربع کوچک در طول و ۱۰مربع کوچک در عرض است.

پارچه رامطابق اندازه نقشه انتخاب می کنیم. مثلا اگر تعداد خانه های نقشه ۳۰خانه بود (اولین خانه رنگ دار از چپ تا اخرین خانه رنگ دار در راست)، ما ۵۰خانه روی پارچه در نظر می گیریم. از هر طرف ۱۰خانه برای حاشیه می گذاریم همین کار را برای بالا و پایین کار انجام می دهیم.

در نهایت کادری را که نشان دهنده ی تعداد خانه ها در نقشه هست دور تا دور کار می دوزیم.

تمام مراحل دوخت به همین صورت ادامه پیدا می کند.

 

شروع و خاتمه کار شماره دوزی

کار شماره دوزی را با نخی که انتهای آن را گره زده‌اید شروع نکنید. زیرا سبب می‌شود تا پس از اتمام کار در طرح شما برآمدگی‌هایی که قابل رؤیت نیست به‌وجود آید.

یا ممکن است سبب شل شدن دوخت و باز شدن بافت آن شود. به‌‌جای گره زدن، نخ را با دوخت دو الی سه کوک در فضائی که به‌وسیله گلدوزی پوشیده می‌شود محکم کنید.

اگر مقداری از نخ شما پس از پایان کار هنوز باقی مانده بود، سوزن را از زیر چند کوک حدود ۱ سانتی‌متر عبور داده و نخ را محکم کنید.

سپس انتهای آزاد و رها شده نخ را ببرید. شما همچنین می‌توانید این روش را برای محکم کردن نخ جدید در گروهی از دوخت‌های موجود به‌کار ببرید.

اشتراک این مطلب

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *